مقدمه: آیا با تاثیر مصرف سیگار و الکل در باروری آشنایی دارید؟ آیا می دانید مصرف سیگار و الکل در باروری اثر منفی می گذارد؟ اکثر افراد گمان می ‌کنند که مصرف سیگار و الکل تنها خطر بیماری های ریوی، قلبی و عروقی را افزایش خواهد داد. اما باید گفته شود که مصرف سیگار و الکل نیز منجر به نا باروری در زنان و مردان خواهد شد. با مصرف سیگار و الکل اختلال نعوظ در مردان و عوارض بارداری افزایش می یابد. در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید و در صورت مصرف الکل و سیگار با خطرات آن بر باروری آشنا شوید.

آیا مصرف سیگار  بر باروری تاثیر می گذارد؟

مواد شیمیایی که در دود سیگار وجود دارد سرعت از بین رفتن تخمک ها را افزایش خواهد داد، متاسفانه بعد از، از بین رفتن تخمک ها  آن ها دوباره تولید یا جایگزین نخواهند شد به این معنا که زنان سیگاری ۱ تا ۴ سال زودتر از زنان غیر سیگاری یائسه می شوند. مردانی که سیگار مصرف می کنند با تحرک پایین اسپرم و کاهش تعداد اسپرم ها مواجه خواهند شد.  همچنین سیگار کشیدن موجب کاهش توانایی اسپرم در باروری تخمک خواهد شد.

تاثیر مصرف الکل بر باروری

همان طور که می دانید مصرف الکل در سراسر جهان شایع شده است، اما مصرف سنگین الکل اثرات بد متعددی بر سلامت خواهد گذاشت. اگر در طول یک هفته بیش از حد الکل مصرف شود، میزان تستوسترون کاهش یافته و اثر منفی بر تعداد اسپرم خواهد گذاشت. الکل با دگرگون کردن اندازه، شکل، تعداد و حرکت پذیری اسپرم روی باروری مردان اثر منفی می گذارد. همچنین مصرف الکل توسط زنان شانس بارداری را کاهش می دهد. با توجه به مطالعات اخیر توسط محققان ثابت شده است که مصرف سنگین الکل موجب مختل شدن چرخه عادت ماهانه و تخمک گذاری در زنان شده که در پی آن تغییراتی در عملکرد تخمدان و حتی منجر به عدم تخمک گذاری خواهد شد.

مصرف الکل در زنان باعث تغییر سطح هورمون استرادیول و هورمون تستوسترون خواهد شد، همچنین باعث افزایش میزان هورمون پرولاکتین در خون می شود.

مصرف الکل در مردان باعث کوچک شدن بیضه ها که منجر به ناباروری می شود. همچنین باعث ایجاد انزال زودرس یا کاهش میزان انزال خواهد شد. مصرف این مواد باعث تغییر اندازه، حرکت و شکل سالم اسپرم می شود.

مصرف الکل و سیگار چگونه توانایی باروری را تحت تاثیر قرار می دهد؟

همان طور که می دانید میزان باروری در زنان مصرف کننده الکل و سیگار کمتر از افراد غیر سیگاری می باشد به طوری که میزان نازایی در مردان و زنان مصرف کننده الکل و سیگار تقریباً دو برابر، کسانی که این مواد را مصرف نمی کنند می باشد. خطر بروز مشکلات ناباروری با تعداد مصرف روزانه الکل و سیگار افزایش خواهد یافت با توجه به اینکه مصرف سیگار و الکل باعث آسیب رسیدن به تخمک و اسپرم می شود، سقط جنین و نقایص مادرزادی در جنین، مادرانی که سیگار و الکل مصرف می کنند بیشتر است. این نکته نیز باید گفته شود که تنباکو بدون دود نیز خطر سقط جنین را افزایش خواهد داد. همچنین میزان بارداری خارج رحمی و زایمان زودرس در زنان مصرف کننده الکل و سیگار بیشتر است.

شاید این نکته برایتان جالب باشد که بدانید ترکیب مواد مخدر با الکل باعث کاهش باروری خواهد شد. همچنین بیماری کبد که بر اثر مصرف افراطی الکل به وجود می ‌آید، کیفیت اسپرم را تغییر خواهد داد. طی مطالعات جدید ثابت شده است که قرار گرفتن در معرض اثرات سیگار و الکل در زمان اولیه رشد و دوره های زندگی، تغییراتی در dna به وجود می آورد.

چگونه باروی را تقویت کنیم؟

یکی از عوامل تاثیر گذار بر تقویت باروری داشتن سبک زندگی سالم است به طور مثال با ترک مصرف الکل و سیگار می توان سلامت و باروری را افزایش داد، اما عوامل دیگری علاوه بر این ما مورد وجود دارد که می توان با آن باروری را افزایش داد. طی تحقیقات انجام شده اثبات شده است، کسانی که تغذیه سالم دارند میزان باروری در آنان بیشتر است در ادامه نکات مربوط به افزایش باروری ذکر شده است:

  1. داشتن عادات خوب برای خواب
  2.  ورزش منظم برای تقویت سطح تستوسترون
  3. مشورت در مورد نیازهای غذایی با پزشک برای اطلاع از کمبود ویتامین ها
  4.  مدیریت برای پایین نگه داشتن سطح کورتیزول
  5.  ترک سیگار
  6. عدم مصرف الکل
  7.  دور بودن خانم های باردار از افراد سیگاری

دارو ها، اختلالات هرمونی، سبک زندگی و ژنتیک بر باروری نقش موثری دارند همچنین مصرف الکل و سیگار تاثیرات زیادی بر ناباروری زنان و مردان خواهد گذاشت.

در ادامه مطالب برخی از خطرات احتمالی مصرف سیگار و الکل بر نوزاد بیان شده است:

قبل از هر چیزی توصیه می‌ شود برای حفظ سلامت نوزاد در دوران قبل و بعد بارداری و  در حین تولد نوزاد مصرف سیگار قطع شود، زیرا سیگار باعث به وجود آمدن خطرات زیادی در نوزاد خواهد شد که عبارتند از:

مصرف سیگار و الکل باعث کم وزنی و ناتوانی های کودک خواهد شد به طور مثال ناشنوایی، فلج مغزی، نابینایی، کاهش روند رشد کودک و غیره.

یکی دیگر از مشکلات مصرف سیگار و الکل کمبود اکسیژن مادر و نوزاد خواهد بود، با مصرف الکل و سیگار حدود ۵۰۰۰ مواد شیمیایی وارد بافت های بدن خواهد شد، که اثر منفی بر سلامت مادر و فرزند خواهد گذاشت.

مصرف سیگار و الکل باعث به وجود آمدن اثرات زیادی در زایمان خواهد شد که یکی از شایع ترین آن ها زایمان زودرس است که نقص دیداری، شنیداری، نقص ذهنی کودک، مشکلات رفتاری و حتی در برخی موارد منجر به مرگ کودک خواهد شد.

امکان دارد مادران بعد از ترک مصرف سیگار و الکل علائمی مانند اشتیاق، مصرف دوباره، سرفه، سردرد ک تحریک پذیری داشته باشند که بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۴ روز علائم ذکر شده از بین خواهد رفت.

مصرف الکل و سیگار در مادران باعث انتقال آسیب از شیر مادر به نوزاد خواهد شد.

یکی از درمان ‌های ناباروری لقاح خارج از رحم است اما در زنان مصرف کننده سیگار و الکل تخمک گذاری کاهش یافته و احتمال باروری ۳۰ درصد کاهش می ‌یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *