در دوران بارداری باید بهداشت دهان و دندان مورد توجه بیشتری قرار گیرد. دردوران بارداری بهتر است هر سه ماه یکبار و 6 ماه بعد از زایمان معاینه دندانپزشکی انجام شود. مصرف مواد قندی و مصرف میان وعده های متعدد زمینه را برای پوسیدگی دندان در حاملگی فراهم می آورد و همچنین وجود استفراغهای مکرر در بعضی افراد حامله به علت اسیدی بودن استفراغ احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه افزایش می یابد، لذا توصیه می شود بعد از استفراغ دهان شسته شود.

در دوران حاملگی به علت تغییرات هورمونی دهان حساس تر شده و ممکن است باعث بیماری لثه گردد و یا پیشرفت حاملگی ممکن است لثه ها متورم و پرخون شوند و خونریزی از لثه ها پیش آید. در صورت بروز این مشکل می توان با آب نمک رقیق لثه را به دقت ماساژ داد و در صورت ادامه این مشکل می بایست به دندان پزشک مراجعه کرد.

گاهی لثه بین یک یا دو دندان تغییر حجم می دهد و جویدن را دچار مشکل می کند و گاهی این افزایش به صورت افزایش حجم لثه بصورت برجستگی ظاهر می شود که به آن تومور حاملگی (اپولیس) گویند. و برخورد غذا با این توده باعث درد و خونریزی می گردد.

انجام اقدامات دندانپزشکی و حتی گرفتن عکس از دندان در بارداری بلامانع است و هیچ خطری برای جنین ندارد.ولی بهتر است قبل از هرگونه اعمال دندانپزشکی با پزشک معالج مشورت شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *