بهترین سن برای حاملگی 35-20 می باشد و حاملگی خارج از این محدوده پرخطر محسوب می شود و نیاز به انجام مراقبتهای دقیق تری می باشد.

بهتر است وقتی خانمی تصمیم به باردار شدن دارد به پزشک  جهت انجام معاینات و انجام آزمایشات لازم قبل از بارداری مراجعه نماید. برای داشتن یک حاملگی مطمئن بهتر است قبل حاملگی توسط دندانپزشک معاینه دهان و دندان انجام شود تا در صورت وجود پوسیدگی در دندانها ترمیم آنها قبل بارداری صورت گیرد.

انجام آزمایش پاپ اسمیر قبل از حاملگی  برای افراد بالای 21 سال الزامی است و خانمی که قصد بارداری دارد می بایست برای او معاینه پستانها و زیربغل انجام شود و در صورت وجود مورد مشکوکی قبل از حاملگی بررسی لازم صورت گیرد همچنین انجام آزمایشاتی از نظر کم خونی، تستهای بررسی عملکرد کلیه و تیروئید و بررسی قند خون و بررسی از نظر ایمن بودن علیه سرخچه، بهتر است قبل از بارداری انجام شود.

د رصورتی که فرد مراجعه کننده علیه سرخچه ایمن نبود می توان واکسن برای او تجویز شود و سپس اقدام به بارداری نماید. می بایست در صورت وجود عفونتهای واژینال قبل از بارداری اقدام به درمان آنها شود تا از عوارض آنها در دوران بارداری جلوگیری شود.

فردی که قصد حاملگی دارد ترجیحا از3ماه قبل وحداقل از 1 ماه قبل بارداری اقدام به خوردن روزانه قرص فولیک اسید نماید.

در مورد بیماران دیابتی که قصد باردار شدن دارند انجام مراقبتها قبل از بارداری دارای اهمیت ویژه ای می باشد و قند خون این افراد باید قبل از بارداری به میزان طبیعی رسانده شود.

بیمارانی که مبتلا به صرع هستند نیز، باید قبل از حاملگی جهت کاهش دارو و یا تعویض آن حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنند و مصرف اسید فولیک در بیماران مبتلا به صرع که دارو مصرف می نمایند و بیماران دیابتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است واین افراد میبایست اسید فولیک 5 میلی گرم مصرف نمایند.به صورت کلی بیماران دارای بیماری زمینه ای مثل بیماری قلبی اسم بیماری کلیوی و …میبایست قبل از اقدام به بارداری جهت اجازه و انجام اقدامات لازم قبل بارداری به پزشک خود مراجعه نمایند. در افرادی که مبتلا به چاقی و یا لاغری مفرط هستند توصیه می شود قبل از بارداری وزن خود را به محدوده طبیعی برسانند.

در صورت عدم وقوع حاملگی تا 1 سال بعد مشاوره میبایست مشاوره تکرار گردد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *