مطالب آموزشی

سوالات-متداول

سوالات متداول

چنانچه جواب سوال خود را در زیر پیدا نکردید میتوانید به صورت کامنت در زیر همین صفحه سوال خود را مطرح و پس از تایید جواب خود را بگیرید

بعد از سزارین مراقبت های ویژه ای نیاز است. شما یا در اتاق احیا نگهداری می شوید و یا این که در بخش مراقبتهای عمومی بستری خواهید شد. فشار خون، ضربان قلب، میزان تنفس، مقدار خونریزی و بخیه های شکم مرتبا چک می شود. اگر شما بخواهید به نوزادتان شیر دهید، پرستار به شما کمک می کند. انجام سزارین به این معنی نیست که شما نمی توانید به نوزاد شیر دهید. شما باید بتوانید به نحو صحیحی شیردهی را آغاز نمائید.

لازم است که مدتی در تخت برای استراحت بمانید، اولین بار که بخواهید از تخت بلند شوید، پرستار به شما کمک خواهد کرد. به زودی بعد از سزارین سوندی که در مثانه قرار گرفته خارج می شود. چند روز نخست، شکاف روی شکم، زخم است. بعد از خارج شدن شما از بیهوشی، پزشک داروهای ضد درد نسخه میکند. پد گرم کننده می تواند مفید باشد. برای کنترل درد راه های متفاوتی وجود دارد، در این مورد با پزشک متخصص زنان و زایمان خود صحبت نمائید.

بستگی به این دارد که به چه علتی نیاز به مشخص شدن روز اول پریود دارید.

در دوره ریکاوری یا احیا بعد از سزارین ممکن است برخی از موارد زیر اتفاق بیفتد:

  • کرامپ و گرفتگی های خفیف، مخصوصا در حین شیردهی
  • خونریزی یا ترشحات خونی به مدت 4 تا 6 هفته
  • خونریزی همراه با لخته
  • درد در ناحیه بخیه ها

برای پیشگیری از عفونت، چند هفته بعد از سزارین نباید نزدیکی جنسی داشت. از انجام فعالیت های شدید خودداری شود. اگر تب داشتید و یا دچار خونریزی سنگین شدید و یا درد تشدید شد حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید

سونوگرافی انجام دهید.در صورت نرمال بودن نتیجه سونوگرافی این وضعیت طبیعی است..

حوه انجام سزارین به این ترتیب است که در پوست دیواره شکم مادر شکافی ایجاد می شود. این شکاف بر روی پوست به صورت افقی یا به موازات خط رویش مو به صورت عمودی می باشد. به این ترتیب ماهیچه های شکم از هم جدا می شود. سپس شکاف دیگری بر دیواره رحم وارد می شود. شکاف بر دیواره رحم نیز می تواند افقی یا عمودی باشد.

خانم هایی که قبلا زایمان سزارین انجام داده اند ممکن است بتوانند در بارداری بعدی زایمان طبیعی داشته باشند. این تصمیم بستگی به نوع شکافی دارد که در سزارین قبلی ایجاد شده است، هم چنین تعداد سزارین های قبلی نیز مطرح است این که آیا انجام زایمان طبیعی برای شما خطری در پی دارد یا خیر و نوع بیمارستانی که شما در آن زایمان انجام می دهید همچنین سایر فاکتورهای این چنینی نیز دخیل اند. در این مورد با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت نمائید.

رده بندی قدیمی بر اساس میزان خطر برای جنین به گروه های A، B، C، D، و X بوده است که گروه های A و B مجاز، گروه C در صورت نیاز بر اساس تشخیص پزشک، گروه X و D نباید استفاده شود که گروه X کاملا پرخطر و تراتوژن می باشد. این رده بندی اخیرا حذف شده و بر اساس داروهای مورد استفاده جداگانه طبقه بندی می شوند. البته باید توجه کرد که در مورد مصرف تمام دارو ها باید با پزشک که تحت نظر وی هستید مشورت کنید چرا که علاوه بر رده بندی دارویی تداخلات دارویی در باروری باید مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.