مطالب آموزشی

بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

در دوران بارداری باید بهداشت دهان و دندان مورد توجه بیشتری قرار گیرد. دردوران بارداری بهتر است هر سه ماه یکبار و 6 ماه بعد از زایمان معاینه دندانپزشکی انجام شود. مصرف مواد قندی و مصرف میان وعده های متعدد زمینه را برای پوسیدگی دندان در حاملگی فراهم می آورد و همچنین وجود استفراغهای مکرر در بعضی افراد حامله به علت اسیدی بودن استفراغ احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه افزایش می یابد، لذا توصیه می شود بعد از استفراغ دهان شسته شود.

در دوران حاملگی به علت تغییرات هورمونی دهان حساس تر شده و ممکن است باعث بیماری لثه گردد و یا پیشرفت حاملگی ممکن است لثه ها متورم و پرخون شوند و خونریزی از لثه ها پیش آید. در صورت بروز این مشکل می توان با آب نمک رقیق لثه را به دقت ماساژ داد و در صورت ادامه این مشکل می بایست به دندان پزشک مراجعه کرد.

گاهی لثه بین یک یا دو دندان تغییر حجم می دهد و جویدن را دچار مشکل می کند و گاهی این افزایش به صورت افزایش حجم لثه بصورت برجستگی ظاهر می شود که به آن تومور حاملگی (اپولیس) گویند. و برخورد غذا با این توده باعث درد و خونریزی می گردد.

انجام اقدامات دندانپزشکی و حتی گرفتن عکس از دندان در بارداری بلامانع است و هیچ خطری برای جنین ندارد.ولی بهتر است قبل از هرگونه اعمال دندانپزشکی با پزشک معالج مشورت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.